A hely, azaz Pécs szelleme

Bőven zajlanak már a Lokart előkészületei, hiszen két hónap sincs hátra és újra turbó üzemmódba kapcsol Pécs vizuális művészeti élete. Fekete Valit a Pécsi galériák igazgatóját és a Lokart alapítóját, művészeti vezetőjét faggattuk az eseményről. 

Mikor és milyen elgondolás mentén jött létre a fesztivál először?

Két évvel ezelőtt, közvetlenül a második, fél évig tartó Covid hullám után. Mindenképpen szerettünk volna egy képzőművészeti fesztivált rendezni, amely ráirányítja a figyelmet a vizuális művészetek és Pécs mondhatni történelmi kapcsolatára. 

Akkor csak helyi művészeket hívtunk. A tematika pedig a Mozgás volt – egy 1970-ben egy nap után betiltott absztrakt kiállítás emlékére, amely a Mozgás 70 címet viselte – a Pécsi Balett megalakulásának 10. évfordulóján. A kiállítások mellett meghívtuk a szakma képviselőit, beszélgetéseket szerveztünk a szaksajtóról, a műgyűjtésről, a kortárs kiállítóterek és múzeumok helyzetéről. 

Már akkor tudtuk, hogy 2 év múlva folytatni szeretnénk – egy kicsit másképp.

Mennyiben lesz más az idei?

Az egyik különbség, hogy egyszerre kerül megrendezésre a Sétatér Fesztivállal, amellyel fuzionálva Dóm téri koncertekkel színesíthetjük a programkínálatot.

A másik, hogy az idei meghívásos kurátori kiállítás lesz.

A tematika az Illúzió, amely meglehetősen széles és sokrétű téma, amelyről úgy éreztük minden tekintetben jól kifejezi korunkat.

Továbbá a helyszínek és a meghívottak köre kitágult: a saját kiállítótereink mellett a Széchenyi téren és a Király utcában alternatív helyszíneken is készülnek installációk. A belvárost összekötjük a Zsolnay Negyeddel. A Negyedben kültéri installációk is láthatók majd többek között egy lyoni urban artistól és a PTE szobrász hallgatótól is.

A kiállítók pécsi és főleg budapesti művészek, művészeti egyetemisták, de három külföldi városból is érkeznek kiállítók: Aix-en-Provence, Lyon, és Eszék – két partner és egy testvérvárosunkból, amelyek mindegyikében rendeznek képzőművészeti biennálét.

Miért lokart, ha tulajdonképpen már globart is lehetne, hiszen országos és nemzetközi?

A nemzetközisége csak a vágyott cél, egyelőre beértük három díszvendéggel olyan Pécshez kötődő városokból, akikkel épp a kapcsolatfelvétel kerek évfordulóját ünnepeljük.

A lokart tulajdonképpen a hely, azaz Pécs szellemét jelenti, egyfajta genius locit, amely a művészeti gondolkodás és kreatív alkotó erő jelenléte a városban. Kevés város van, amely ennyire fókuszba helyezné a művészeti, sőt képző- illetve vizuális művészeti életét. A városon kívüli meghívottak pedig kontextualizálják és helyzetbe hozzák ezeket az energiákat.

Mi lesz a legnagyobb truváj az idei rendezvényben?

A kiállítók közül nem emelnék ki senkit, mert sok remek művész állít ki. De a fesztiválprogramból mindenképp külön figyelmet érdemel Salamon Eszter nemzetközi hírű performanszművész fellépése a fesztivál nyitónapján, június 21.-én a Cella Septichorában. Salamon megszokott jelenség a párizsi Centre Pompidou-ban, az Avignon Fesztiválon, a The Kitchenben New Yorkban, a The Place-en Londonban, a Berlini Documentary Forumon (DE), vagy a bécsi Tanzquartierben, illetve fellép olykor a budapesti Trafóban is – hogy csak néhány helyszínt említsek. Pécsen eddig még nem mutatott be egyetlen performanszot sem, darabja a M/OTHER pedig itthon még sosem volt látható.

Olvasd el ezeket is

ingatlanok.pvh.hu

Üzleti ingatlanok új köntösben

Egyediségünk, hogy portfóliónkban közel 300 belvárosi üzlet,
iroda, bolt, étterem, kávézó és vendéglátó egység valamint
egyéb ingatlan található, melyek Pécs fontos és emblematikus helyei
is.

ELOLVASOM
HU